Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
W roku 1791 Warszawa przeżywała wielkie dni. Na Sejmie Czteroletnim grupa ludzi mądrych, kochających ojczyznę tacy jak: Hugo Kołłątaj Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski chcieli zmienić dawne, niesprawiedliwe i złe prawa, które prowadziły Polskę do zguby. Występowali oni w obronie chłopów i mieszczan, uważali, że szlachta nie powinna wybierać króla, że wojska musi być w kraju więcej i podatki powinni wszyscy płacić, a więc i magnaci i szlachta i księża. 3 maja o godzinie 11 na Zamku Królewskim w Warszawie marszałek Stanisław Małachowski otworzył posiedzenie sejmu, który miał zatwierdzić nową konstytucję dla Polski. Ten dokument był pierwszy w Europie i drugi na świecie, Parę godzin później król w otoczeniu posłów i dostojników, przy biciu dzwonów, skierować się do warszawskiej katedry. Tam nastąpiła uroczystość zaprzysiężenia uchwalonej konstytucji. Orszakowi królewskiemu towarzyszył wiwatujący tłum mieszkańców stolicy.
Jej najważniejsze postanowienia: „religią narodową została religia katolicka, lud rolniczy pod opiekę prawa i rządu krajowego przyjmujemy, wszelka władza w państwie jest wynikiem woli narodu, wszyscy obywatele są obrońcami swobód narodowych, władzę najwyższego wykonywania praw królowi oddajemy i sejm dzielić się będzie na izbę poselską i izbę senatorska pod prezydencją króla!”
Polska pod koniec XVIII wieku podjęła próbę nowego życia, próbę uchwalenia konstytucji dla narodu, mimo trudnych czasów, czasów rozbiorów i groźnych sąsiadów, którzy rozdrapywali po kawałku ziemie Polski. Polska przegrała w tej walce politycznej i w 1795 roku zniknęła z mapy Europy aż na 123 lata i Konstytucja 3 Maja nie weszła w życie, ale Polacy pokazali, że potrafią walczyć i stworzyć podstawy do wzmocnienia władzy państwowej.
W tym roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Niech pamięć o tamtych dniach napawa nas dumą i satysfakcją z posiadanych praw i współtworzenia dziejów Naszego kraju.
D. Kapica