W tym roku po raz pierwszy 27 grudnia obchodzimy święto państwowe Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstanie Wielkopolskiego. W Wielkopolsce pamiętano o powstańcach z lat 1918 – 1919, a w 103 rocznicę wybuchu powstania dzień ten stałem się świętem narodowym.
26 grudnia 1918 roku Ignacy Paderewski dotarł do Poznania i został entuzjastycznie powitany przez tłumy Polaków. Następnego dnia po jego przyjeździe do Poznania odbyły się liczne manifestacje patriotyczne. Paderewskiemu hołd złożyły dzieci polskie, a w mieście pojawiły się flagi Polski i jej sojuszników: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Po południu 27 grudnia 1918 roku odbyła się duża kontrmanifestacja niemiecka. Zrywano flagi Polski i koalicjantów, którzy pokonali Niemcy w I wojnie światowej. Sytuacja w mieście zaostrzyła się do tego stopnia, że 27 grudnia 1918 roku po godzinie 17.00 wybuchły pierwsze walki zbrojne, które szybko rozprzestrzeniły się na całe miasto. Wybuchło powstanie. Powstanie zwycięskie, które zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze i przyłączeniem do Rzeczpospolitej Polskiej większości ziem Prowincji Poznańskiej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzupi już w październiku uczestniczyli w wystawie w Bibliotece Publicznej w Krotoszynie poświęconej zwycięskiemu powstaniu oraz lekcji, która przybliżyła jej bohaterów.
W czasie zajęć historii w szkole zwracamy szczególną uwagę na historię regionu i okolic. W ten sposób przybliżyliśmy postać urodzonego w Gorzupi Stanisława Jamrego, który w tym powstaniu uczestniczył (dla zainteresowanych: https://krotoszyn.naszemiasto.pl/nasi-powstancy-stanislaw-jamry-z-gorzupi-zdjecia/ar/c1-8581049). Wysłuchaliśmy też fabularyzowanej relacji powstańca (https://27grudnia.pl/strony/opowiesc-powstanca/2148). Uczniowie zapoznali się też z historią walk o oswobodzenie Krotoszyna, Zdun, Biadek czy Chachalni.
Podczas wizyty w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie młodzież dowiedziała się, że to właśnie z żołnierzy powstańców wielkopolskich utworzono późniejszy 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej.
W sercach Wielkopolan silna jest pamięć o tych, którzy walczyli o wolność tego regionu, o czym świadczy chociażby działalność Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Tu w kole pilskim działają przede wszystkim dawni harcerze, w tym pochodzący z okolic Marian Praczyk.
Pamiętamy, popularyzujemy dzieje Powstania Wielkopolskiego, bo dla mieszkańców Wielkopolski od zawsze było to święto narodowe.
D. Kapica