Święto Flagi zostało wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 r. i obchodzimy je 2 maja.
Data obchodów nawiązuje do czasu refleksji polskiego społeczeństwa nad historią Polski oraz staje się podkreśleniem ŚWIATOWEGO dnia Polonii i Polaków za GRANICĄ (święto to obchodzimy od 2002 roku i przypada także 2 maja). Dzień 2 maja upamiętnia też wyczyn żołnierzy 1 Dywizji Kościuszkowskiej – żołnierze umieścili flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarden w BERLINIE. Tymczasem w latach PRL-u Polacy musieli zdejmować flagi, aby nie przypominały o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Barwy flagi polskiej są odwzorowaniem herbu, w którym widać ORŁA BIAŁEGO. Barwy flagi złożone są z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego. Górny pas reprezentuje białego orła, dolny natomiast nawiązuje do czerwonego pola tarczy herbowej.
O flagach dowiemy się wiele z dziedziny nauk historycznych – WEKSYLOLOGII, o herbach zaś opowie nam HERALDYKA.
Zgodnie z etykietą flaga, którą eksponujemy, powinna być czysta, nie może być wyblakła ani postrzępiona.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnie opublikowanym poradniku podkreśla, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej DRZEWCE są umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku, ale można je również umieścić poziomo na balkonie lub w oknie. Ministerstwo zastrzega też, że flag państwowych nie powinno się wywieszać w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. Należy je też jak najszybciej zdjąć w czasie burzy lub śnieżycy. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Po co świętujemy?
Głównym celem jest pobudzenie poczucia patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży i dorosłych. Chcemy uświadomić, jakie mają znaczenie obchody świąt państwowych i pomóc zrozumie znaczenie SYMBOLI narodowych.
Jak świętujemy?
Pamiętajmy, aby wywiesić flagę – identyfikujemy się wtedy z naszą Ojczyzną.
Z okazji tego święta organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Może to być spotkanie mieszkańców z flagą w ręku w określonym miejscu i czasie, czasem z flag układa się mapę Polski. Mieszkańcy BYTOMIA uczcili ten dzień w 2009 roku tworząc ogromną flagę z 500 PARASOLEK białych i czerwonych uniesionych w górę. Popularne jest też wspólne niesienie czy rozwijanie możliwie najdłuższej flagi.
Okazuje się, że można świętować nawet w czasie pandemii. W minionym roku Nowohuckie CENTRUM Kultury Kraków zorganizowało akcję #ZdjęciezBiałoCzerwoną.
Chcąc wiedzieć, jak postępować z najważniejszymi państwowymi symbolami – flagą, godłem i hymnem – zobacz link: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/flaga-godlo-hymn-jak-dbac-o-symbole-narodowe/
Czy wiesz, że ….
Na niektórych flagach wetkniętych na przykład w samochodowe szyby można zobaczyć HERB Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Trzeba wiedzieć, że taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą.
W oficjalnym ceremoniale flaga państwowa RP w obecności flag innych państw powinna być umieszczana na pierwszym miejscu po lewej stronie, a po niej – po prawej stronie – będą następować kolejne flagi suwerennych państw umieszczone w porządku alfabetycznym ich nazw (zgodnie z alfabetem polskim lub angielskim).
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem LITWY. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Uwaga! Wyzwania! Nagradzamy najaktywniejszych!!!
- Podejmij wyzwanie i wywieś flagę, pokaż, że jesteś patriotą.
- Wyzwanie 2 – zrób sobie zdjęcie z flagą i podeślij na adres: sp-gorzupia@krotoszyn.pl – zamieścimy relację.
- Wyzwanie 3 – wykorzystaj słowa zapisane w tekście wielkimi literami i stwórz z nich wykreślankę (słowa w mianowniku liczby pojedynczej) – przyślij na adres:
sp-gorzupia@krotoszyn.pl
D.Kapica