Maj – piękny wiosenny miesiąc. W tym roku właśnie na początku maja będziemy świętować 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlaczego takie święto?
Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Na początku obrad Ignacy Potocki zwrócił się do króla: „abyś nam odkrył widoki swoje ku ratowaniu ojczyzny”. Poniatowski odparł, że jest nim uchwalenie wielkiej reformy. Natychmiast przegłosowano uchwalenie Ustawy Rządowej. Król zaprzysiągł konstytucję: „Przysięgłem Bogu, żałować tego nie będę”.
Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Władza została podzielona zgodnie z zasadą Monteskiusza na ustawodawczą (stanowienie prawa), wykonawczą (wykonywanie prawa) i sądowniczą. Zanosiło się, że zmierzamy ku dobremu. Pokazaliśmy, że jesteśmy nowoczesnym i otwartym na zmiany państwem. Niestety, Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.
Wyjątkowe jest też to, że była pierwszą tego typu ustawą rządową w Europie
a drugą na świecie (po amerykańskiej).
Uchwalenie konstytucji dawało Polakom siłę i łączyło naród rozdarty przez zaborców. Pamięć o Konstytucji 3 Maja wzmacniała.
Dziś wspominamy te wydarzenia, a ich znaczenie rozumieją młodsi i starsi. Na potwierdzenie tych słów zapraszam do galerii prac uczniów klas IV i VI naszej szkoły.
Warto też obejrzeć film „Upadek Polski - Konstytucja Trzeciego Maja - Rozbiory Rzeczpospolitej” i na wesoło poznać historię.
D.Kapica