W związku ze zbliżającym się „Światowym dniem wody”, który przypada 22.03.2021r. uczniowie z klas I-III mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych wodzie. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego eksperymentu. Samopompujący balon ukazał zapisaną na nim formułę H2O. Uczniowie odgadywali który związek chemiczny kryje się pod zapisaną formułą.
Następnie uczniowie odpowiadali na takie pytania, jak: do czego potrzebujemy wody, czy można żyć bez wody, czy wszyscy ludzie potrzebują wody w równym stopniu, itp. Uczniowie nabyli wiedzę o różnych sposobach pozyskiwania wody na świecie oraz poznali przyczyny braku dostępu do wody. Uczniowie oglądali także krótki film o kioskach wodnych w Somalii. Miał on uświadomić dzieciom, że nie wszyscy na świecie mają zapewniony dostęp do wody i że dzięki pomocy humanitarnej budowane są studnie, systemy grawitacyjne czy wspomniane kioski wodne. Dowiedzieli się również, że praktycznie za każdą rzeczą oraz wieloma naszymi czynnościami kryje się zużycie ogromnych ilości wody, tzw. „wirtualna woda”.
Na zakończenie Pani Sylwia pokazała eksperyment z cieczą nienewtonowską. Doświadczenie miało na celu ukazanie uczniom, że każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi, gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką zajęć. Chętnie odpowiadali na pytania i rozwiązywali przygotowane zadania. Bardzo dziękujemy Pani Sylwii Zimmermann za przeprowadzenie bardzo pouczających zajęć.
D.Karbowiak